Zhubni díky tukům

Tuky jako klíč k ideální tělesné hmotnosti a plnému zdraví – kniha nejen o hubnutí

MUDr. Mark Hyman, americký lékař, zakladatel tzv. funkční medicíny, a také jeden z nejprodávanějších autorů New York Times v této knize představuje svůj program a stravovací směr bohatý na tuky, díky kterým dle jeho slov dosáhneme optimální kondice.

Autor v knize vyvrací mýty, že tuky způsobují tloušťku, podkopávají zdraví a přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

V úvodu knihy Mark Hyman několika argumenty a představením vědeckých poznatků vyvrací mýty ohledně tuků a tukofobie. Strach z tuků přinesly ne příliš šťastně uchopené výsledky studií zejména v 70. letech 20. století, které se později ukázaly jako nerelevantní. Nicméně se jimy vlády několik států a vlivné instituce více než inspirovaly a postavily na nich svá doporučení. Lidé se začali těmito doporučeními řídit, z tuků začali mít obavy ohledně přibírání právě z tuků. Potravinářký průmysl se pružně informací o škodlivosti zejména nasycených živočišných tuků chytil a začal s velkou érou výroby nízkotučných produktů a jejich komercionalizací. Začaly se hojně porpagovat tuky rostlinné, které jak se později ukázalo mají ve velké většině a ještě v případě, že je konzumujeme v nesprávném poměru, prozánětlivé účinky. Nehledě na to, že, se často objevily v potravinách (jestli se tak tyto výtvory potravinářského průmyslu dají nazvat) ve ztužené podobě. Lidé začali tyto produkty nakupovat, konzumovat s dojmem, že dělají to nejlepší pro své zdraví a světe div se, kam to nevedlo. Zavržení čehokoli tučného však nevedlo ke zdraví lidí, ale spíše naopak! Zřejmě i s přispěním dalších vlivů jsme se dostali do doby, kdy narůstá počet kardiovaskulárních onemocnění, roste počet obézních osob a dalších nemocí dnes označovaných jako civilizační.

Thubni díky tukům MUDr. Mark Hyman

Dr. Hyman knihu, která je koncipována jako praktický návod a průvodce programem na ozdravení těla a zhubnutí, rozdělil do 4 částí. Názvy částí i jednotlivé dílčí kapitoly výstižně prezentují obsah knihy. Jsou to tyto:

 1. Jak jsme se dostali do denšní tučné bryndy (Démonizace tuků, Žádný strach z tuků)
 2. Odhalení myšlenek kolem tuků (Tuky nedělají z lidí tlouštíky, Štíhlí po tucích, Překvapivá pravda o tucích a srdečních nemocech, Záludné rostlinné leje, Jak je to s masem, Sporné potraviny, Vítaný bonus)
 3. Plán na zhubnutí a ozdravení těla (Co byste měli jíst, Seznámení s programem – základ programu, hlavní týdenní kúra, rozhodněte se, co dál)
 4. Vaření a recepty (Základy jednoduchého zdravého vaření, Receptář)

Co mě na knize zaujalo

 • Autor celkem obsáhle vysvětluje problematiku tukofobie a jak vzniky mýty kolem tuků
 • Tuky jsou v knize detailně rozebrány – rozdělení tuků , jaké zvolit, které nejsou vhodné apod.
 • V knize je spousta zajímavých témat jako konzumace masa a TMAO, problematika LDL a HDL cholesterolu a vysvětlení, jak vzniká inzulinová rezistence, autorův názor na sporné potraviny jako je máslo, mléko, vejce a mnohá další zajímavá témata včetně např. složení mateřského mléka
 • Kniha podává praktický a konkrétní návod, jak změnit svůj životní styl včetně tipů, na jaké aspekty zdraví se zaměřit, jaké testy si nechat udělat, jak postupovat, co pozorovat za změny
 • V knize najdete spoustu inspirativních receptů, tipů, které potraviny zařadit i jak jednoduše vařit

Co se mi naopak moc nelíbilo

 • Pravdou je, že kniha je místy možná až hodně zaměřená proti sacharidům, i když v závěru toto autor objasňuje a vysvětluje, které sacharidy je vhodné zařadit
 • Ze zkušeností vím, že ne pro každého je vhodné zahájit okamžitě program podobný tomuto a může se stát, že si některé informace mylně vyloží
 • V knize mi chyběly odkazy na studie, na které se autor odvolává

Celkový přínos

Knihu jsem si koupila zejména z toho důvodu, že jsem chtěla detailněji znát pohled na výživu MUDr. Marka Hymana, kterého už nějakou dobu sleduji na sociálních sítích. Hyman je znám tím, že se považuje za paleovegana neboli pegana. V knize jsem našla spoustu instpirativních informací a podnětů k zamyšlení. Musím říci, že peganský styl stravování ve volné verzi se mi celkem zamlouvá a myslím, že dává smysl a je dlouhodobě udržitelný.

Knihu bych doporučila všem, kteří se pořád bojí tuků, těm, kdo mají neustálé chutě na sladké a v neposlední řadě určitě všem, kdo chtějí zlepšit své zdraví a získat další pohled na výživu od odborníka. Myslím, že díky následování programu se zhubnout určitě dál, ale byla bych v aplikaci pro úplně laiky v oblast ivýživy, kteří by se chtěli do programu pustit sami, přece jen spíše obezřetná.

Mé bodové hodnocení knihy: 8/10