V čem jsou S&H recepty jiné a proč byste je měli vyzkoušet

Aneb nejsem pravá food blogerka, ale chci Vám svými recepty dát jinou hodnotu – nutričně vyvážené jídlo

Mým cílem není být food bloger, kterých je konečně už i v ČR spousta. Na jejich webech najdete opravdu výborné recepty, krásné fotky a se vším si v kuchyni vyhrají. Klobouček dolů a mají můj obdiv 🙂 Určitě se u nich inspirujte a recepty vyzkoušejte. Sama ráda zkouším nové a nové kombinace chutí.

Cílem S&H receptů je dát Vám inspiraci na to, jak se dá vařit a jíst jednoduše, chutně a hlavně vyváženě se zastoupením všech makronutrientů. Své recepty sestavuji tak, aby byly nejen chutné, ale aby nám daly nějakou další přidanou hodnotu z pohledu výživového hlediska.

Zdravé snadné recepty

Hlavní benefity receptů, které u mě najdete, bych proto shrnula do následujících bodů:

 • Nejsou to určitě žádné světoborné kulinářské speciality (těmi se sama ráda inspiruji u jiných expertův oboru), ale snadné a rychlé varianty jednoduché na přípravu, u kterých nestrávíte několik hodin v kuchyni.
 • Obsahují všechny základní makronutrienty (bílkoviny, kvalitní tuky a určité množství sacharidů vč. potřebné vlákniny).
 • Bílkoviny – základní stavební látky, které slouží pro obnovu tkání, jsou součástí enzymů a hormonů a zajišťují transport látek v organismu. Tělo si je samo neumí vytvořit a proto je potřebujeme získat z potravy. Dnešní běžná populace je však často do svého jídleníčku zařazuje jen málo, přitom nás perfektně zasytí na delší dobu.
 • Tuky – jsou další esenciální živinou, kterou si tělo samo neumí vytvořit a potřebuje ji ke správnému fungování (vstřebávání vitaminů rozpustiných v tucích, hormonální činnost, …) Náš metabolismus se může tak adaptovat, že místo sacharidů přijímaných z potravy, může  využívat jako hlavní zdroj energie tuky, ze kterého si tělo umí samo vyrobit potřebnou glukózu jako palivo pro organismus. Tuk v jídle určitě neznamená tuk na těle! Spíše naopak, čím více konzumujeme tuku ve vhodné kombinaci s ostatními živinami, tím lépe ho naše tělo dokáže využít a spálit (vč. toho podkožního). A hlavně tuk je nositel chuti, žejo, takže jídlo s tukem je opravdu dobrota.
 • Sacharidy – nejedná se o esenciální živinu, ale v naší stravě by v určitém zastoupení neměly chybět, proto jsou součástí i mých receptů. Od mých receptů však určitě neočekávejtěe žádné „sacharidové bomby“, spíše naopak. Většinou preferuji komplexní sacharidy nebo jednoduché v malém množství v kombinaci s ostatními živinami, což nám nezpůsobí velké výkyvy hladiny cukru v krvy, následný vlčí hlad, ale spíše jejich postupné uvolňování a dlouhodobější energii.
 • Jsou často na zeleninovém základu (vláknina, vitamíny, minerály). A když máte kvalitní zeleninu a dobře ji přiravíte, je to opravdu delikatesa .)
 • Jsou bez lepku – jsem zastáncem přirozeně bezlepkových potravin (spousta lidí zaznamenala při omezení lepkových potravin a zejména bílé mouky jako je bílé pečivo, těstoviny, apod. nárůst energie, zlepšení sportovní výkonnosti, zlepšení spánku, zažívání, atd.)
 • Jsou bez přidaného rafinovaného cukru – všechny „sladké“ recepty mají spíše mírně sladkou chuť díky ovoci, které obsahují. Bohužel jsme si navykli na hodně sladké chutě díky průmyslově zpracovaným potravinám a přirozenou sladkost už moc necítíme…Ale jde to napravit a vrátit se zpět. Nebojte, také jsem měla doby, kdy jsem „spráskla“ 300 g milku na posezení! Takže opravdu, změna je možná. Když už dneska něco „dosladím“  tak použiji mírně stevii, erythritol, březový cukr či čekankový, javorový sirup nebo med. 
 • Jsou ze základních surovin a ano, občas používám jako doplněk kvalitní rostlinný protein nebo jiné doplňky, přísady a produkty, které jsem vyhodnotila jako přínosné, výživné pro tělo a zpracované těmi nejlepšími způsoby, co jsem nalezla.
 • Jsou často bez produktů z kravského mléka (spousta lidí ho ne příliš dobře tráví a při jeho omezení zaznamenalo hodně pozitivní přínosy – zlepšení zažívání, vymizení pocitu nafouklého břicha, zlepšení kvality pleti, atd.).
 • Jsou často vegetariánské či veganské – občas je fajn i pro milovníky zařadit nějaké to bezmasé jídlo.
 • No a ano, snažím se, ať jsou chutné!
 • Poslední benefit, který mě aktuálně napadá je ten, že díky nutričně vyváženému stravování se spousta lidí začne cítit daleko lépe, postupně je opustí chutě na sladké a také nějaké to kilo zhubnou bez dalších diet a omezení 🙂 To můžou potvrdit hlavně mé klientky ze Simply&Heatlhy Programu.

Tak, snad jsem Vás dost navnadila a když nějaké mé recepty vyzkoušíte, dejte mi určitě vědět, jak Vám chutnaly a čím byste je třeba vylepšili. Můžete mi také přímo poslat fotku Vašeho výtvoru, moc mě to potěší.

A ještě teda takový dodatek zejména pro pány (nebo ihodně hladové ženy) … kdyby Vám dámská porce nestačila, tak si ji prostě udělejte o něco větší 😉

1 thought

 1. Sama teď projíždím tento web poměrně často. Vybrala jsem si už některá jídla a upřímně se na ně těším. Jsou chutná a musím tedy uznat, že pokud opravdu dodržím doporučené ingredience a množství, tak to funguje – jsem nasycená, nemám chutě a jsem v pohodě. A dokonce jsem zlákala na některá jídla i lidi kolem mě! Těším se na další nové recepty a už pomalu začínám uvažovat o vánočním pečení….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.