Lyofilizované ovoce

Nechce se Vám hledat v zimě 12 měsíčků? Nevadí, mám pro Vás tip. Zkuste lyofilizované ovoce

Lyofilizované ovoce

Využívání sezónnosti potravin je samozřejmě skvělou volbou. Jenže ono toho v zimě moc neroste a pokud nemáme zásoby zavařenin nebo sušeného ovoce z vlastní úrody, můžeme maximálně navštívit supermarket, kde nám dovoz ovoce z celého světa umožní najít široký sortiment. Ceny tohoto ovoce jsou však často hodně přemrštěné a co si budeme vykládat, ne vždy takové ovoce chutná tak, jak by mohlo. Právě lyofilizované ovoce  je jednou z možností jak si i v zimě o chuťově výrázné ovoce zpestřit jídelníček.

Co to vlastně ta lyofilizace je? 

Stručně řečeno se jedná se o proces, kdy se ovoce nejprve prudce zmrazí (asi na – 20°C) a po té se v prostředí s nízkým tlakem, které se podobá téměř vakuu zbaví vody. Ta se přeměňuje přímo z pevné na plynnou složku (nastává tzv. sublimace). Takto upravené ovoce se následně zahřeje zpět na teplotu okolí, pořádně zabalí, aby nedošlo ke styku se vzduchem a následné možné zvlhnutí.

Jaké jsou výhody lyofilizovaného ovoce

Výše popsaným postupem se v podstatě přeskočí krok, kdy dochází k největšímu možnému znehodnocení ovoce (přeměna kapalného skupenství na plynné). Lyofilizací si ovoce zachovává svou přirozenou strukturu, barvu, vůni a především nutriční hodnotu včetně všech vitamínů a minerálů obsažených v čerstvém ovoci. Samozřejmě zde záleží na prvotní kvalitě sušeného ovoce.

Lyofilizátor je pro domácí použití celkem hodně drahá zálěžitost, proto si ve většině případů ovoce kupujeme. Osobně mám skvělou zkušnost s lyofilizovaným ovocem od společnosti LifeLike nebo NATU. V jejich nabídce naleznete kromě bobulovitého ovoce jako jsou maliny, borůvky, ostružiny apod., které roste běžně i v ČR,  a které mám nejraději, i třeba exotické druhy jako banán a ananas.

Lyofilizované ovoce

Mé tipy na využití lyofilizovaného ovoce

  • Ovoce použijte jako zdobu na smoothie, kaše a další dobroty. Vypadá to moc hezky a určitě překvapíte něčím neobvyklým.
  • Rozdrcené ovoce můžete přidat do smoothie, kaší, obalit v něm různé raw kuličky (mají potom nádhernou barvu a výrazně třeba kyselkavou chuť).
  • Ovoce si můžete předem namočit do vody a použít ho jako klasické ovoce při pečení, do pudinku apod.
  • Obohatit jím můžete i míchané müsli.
  • Můžete ho křoupat jen tak samotné. Já si ujíždím hlavně na višních 😀

Více o lyofilizaci se můžete dozvědět třeba na stránkách jednoho z mála prodejců lyofilizátorů pro ČR, Lyotrade Freeze Dryers s.r.o. (Zdroj) nebo na Wiki, z jejíchž zdrojů jsem také čerpala.