Klinická nutriční medicína

Co je klinická nutriční medicína a proč jsem se rozhodla pro její studium?

Klinická nutriční medicína je celosvětově uznávaný a jeden z nejefektivnějších typů léčebné terapie. CNM Zkoumá vztah mezi potravinami, nutrienty a zdravím. Svou účinností se v úspěšnosti léčby řadí na druhé místo hned za klasickou západní medicínu. Na rozdíl od západní medicíny však nepoužívá k řešení zdravotních problémů žádné léky. Příznivě ovlivňuje léčbu různých onemocnění úpravou stravovacích návyků a životosprávy vypracováním přesných klinických programů za pomoci vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, fytonutrientů a dalších, a to ve specifických kombinacích, založených na výzkumech a klinických studiích. 

Nutriční terapie je skvělou volbou pro prevenci různých onemocnění prostřednictvím výživy. Zdraví máme ve vlastních rukou a můžeme ho z velké části sami přímo ovlivnit. Hovoří se až o 95 %, které svým životním stylem opravdu můžeme ovlivnit. Tahle skutečnost mě naprosto fascinuje a proto chci toto téma “prozkoumat” do hloubky a předávat dál.

Klinická nutriční medicína

Studium jsem zahájila na Škole klinické naturopatie, která je u nás v ČR jedinou institucí, která vzdělává v oblasti Klinické naturopatie, Západní fytoterapie a právě Klinické nutriční medicíny. Všechno jsou to obory, které u nás v ČR zatím není úplně rozšířený, nicméně ve světě se jedná o uznávané obory i ze strany WHO (World Health Organisation). Osobou, které můžeme poděkovat za šíření povědomí a vzdělávání u nás je Kateřina Boesenberg BHSc. ND. Katka je člověk a především odborník na svém místě . Kromě velmi sympatické dámy je to člověk s letitými zkušenostmi v oboru klinické naturopatie a nutriční terapie, také zastává funkci předsedkyně Evropského výboru Světové naturopatické federace (WNF) a v neposlední řadě také předsedkyně České Naturoaptické Společnosti, kterou v její profesní kariéře ovlivnil zejména pobyt v zahraničí.

Proč jsem se pro studium KNM rozhodla?

Kromě toho, že mě možnost míry ovlivnění svého zdraví stravou opravdu fascinuje, rozhodla jsem se pro studium i z několika dalších důvodů, z kterých bych vyzdvihla zejména tyto:

  • Chci opravdu detailně pochopit souvislosti stravy se zdravím a pochody v lidském těle.
  • Chci Vám dát detailnější a přesnější odpovědi na to, jak a co ovlivnit stravou, vhodnými doplňky stravy, kdy je zařadit, atd.
  • Chci v souvilosti se studiem předávat informace dál a ukázat Vám tak možnost ovlivnit své zdraví jednou z nejzákladnějších věcí, které děláme denně – jídlem.
  • Chci se detailně věnovat tomu, jak efektivně zařadit zdravou stravu do dnešní hektické doby a jak i v dnešních „busy days“ nezapomenout na zdraví a podpořit ho vhodným jídlem a životním stylem.
  • No a mám v hlavě spoutu dalších věcí, proč se chci této oblasti věnovat a jaké projekty chci dále realizovat…ale to bych popsala ještě několik stran…

Závěrem Vám chci říct, že vzdělávání se mě opravdu baví a myslím, že investice do sebe a zejména ta v oblasti zdraví, je tou nejlepší, kterou můžeme udělat. Funkční a zdravé tělo je nástroj, který máme každý jen jeden a pokud chceme dosáhnout svých cílů v jakékoli oblasti života – ať už být skvělým sportovcem/sportovkyní, právničkou/právníkem, skvělou mámou/tátou, učitelkou, specialistou/kou v marketingu, výzkmným/mnou pracovníkem/nicí, … atd. zdravé tělo budeme potřebovat vždy. Proto pracujte na něm každý den a nezapomínejte na to! Sama vím, že v hektických dnech se může stát, že na sebe moc nemyslíme a někdy se až zanedbáváme. Jenže pak se nám to může velmi rychlet vrátit a projevit nejen ztrátou výkonnosti, ale například i nějakou nemocí a až potom si uvědomíme, že ZDRAVÍ JE OPRAVDU TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ 🖤

Zdroje informací: https://skolanaturopatie.cz/