Jídlo na prvním místě

Program Whole30

Určitě už jste slyšeli o Paleo stravování a Whole30 programu. Kniha „Jídlo na prvním místě“ tento program, zkušenosti účastníků a jeho pozitivní vlivy na zdraví detailně popisuje. Protože mám knihu celkem dobře načtenou a samotné mi hodně pomohla v době, kdy jsem řešila zažívací problémy, se kterými lékaři nedokázali jinak než nasazením sady mediakmentů poradit, rozhodla jsem se Vám program i knihu krátce představit 🙂

Whole30 je stravovací plán na 30 dní, který vychází ze zásad paleo stravování a dle svých autorů Dallase a Mellissy Hartwigových, je to jakýsi nutriční restart, který má mít hned několik pozitivních vlivů na naše zdraví, a to jak fyzické, tak psychické. Cílem programu je změnit své návyky a zlepšit si taky zdraví i vztah k jídlu. Autoři programu jeho úspěch demonstrují na několika příbězích lidí, kteří díky absolvování tohoto programu zhubli, zlepšilo se jim zažívání, zlepšili si inzulinovou rezistenci, vyřešili řadu kožních problémů, nebo dokonce přestali trpět na migrény, nevysvětlitelné bolesti kloubů, svalů, zbavili se závislosti na cukru a celkově opravdu zlepšili svůj vztah k jídlu.

Základem programu je konzumace zejména zeleniny, masa, vajec, ovoce a vhodných tuků v jejich nejpřirozenější podobě. Autoři programu se opírají o studie podkládající Paleo dietu, zejména o četné nesnášenlivosti a alergie na určité typy potravin jako jsou obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a určité konzervanty. Dle Hartwigových jsou to hlavní skupiny potravin, které v těle spolu s nadbytkem sacharidů a jednoduchých cukrů způsobují systémový zánět, který v těle spouští řadu dalších reakcí negativně ovlivňující lidské zdraví.

Pravidla programu Whole30

Pravidla programu uváděná jeho autory jsou následující:

Ano: Jezte skutečné jídlo.

Jezte střídmé porce masa, mořských plodů a vajec; spoustu zeleniny; trochu ovoce; hodně dobrých tuků; oříšky, semínka, bylinky a koření. Jezte potraviny s velmi malým množstvím přísad, nebo ještě lépe nejezte žádná jídla, která mají nějaké přidané ingredience, protože jsou zcela přírodní a nezpracovaná.

  • Nekonzumujte žádný druh přidaného cukru, ať už přírodního nebo umělého. Nekonzumujte žádný javorový sirup, med, nektar z agáve, kokosový cukr, Nutrasweet, sacharin, xylitol, stevii atd. Čtěte etikety, protože potravinářské firmy “nenápadně” a pod různými názvy přidávají cukr do svých produktů, tak abyste to nepoznali.
  • Nekonzumujte alkohol, v žádné formě, ani na vaření. A tohle by mělo být samozřejmostí – žádné tabákové výrobky!
  • Nejezte obiloviny. Tím mají na mysli (nejen) pšenici, žito, ječmen, oves, kukuřici, rýži, proso, bulgur, čirok, amarant, pohanku a všechny druhy bezlepkových pseudo obilovin jako je quinoa (merlík čilský). Zařazují sem i všechna aditiva, kterými je pšenice, kukuřice a rýže přidávaná do našeho jídla ve formě ochucovadel, škrobu atd. Znovu platí „Čtěte pečlivě etikety!“.
  • Nejezte luštěniny. Sem patří všechny druhy fazolí (černé, červené, bílé, strakaté, měsíční, bob koňský atd.), hrášek, cizrna, čočka a arašídy, včetně arašídového másla. Dále do této skupiny patří i všechny formy sóji – sójová omáčka, tofu, miso, tempeh, edamam a všechny ingredience na bázi sóji, které se přidávají do jídla (jako např. lecitin).
  • Nejezte mléčné výrobky. Tím se myslí kravské, kozí nebo ovčí mléčné výrobky jako je smetana, sýr (měkký nebo tvrdý), kefír, jogurt (i řecký), zakysaná smetana… s výjimkou přepuštěného másla ghee.
  • Nekonzumujte karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany. Pokud se tyto ingredience v jakékoliv formě objeví na etiketě průmyslově zpracovaného jídla nebo pití, nepatří do Whole30.
  • Nesnažte se z povolených surovin „vytvářet“ pečivo, zákusky, sušenky, nezdravé a nekvalitní jídlo (pizza, smažené hranolky atd.), nebo podobně „smlouvat s pravidly“
  • Jedno poslední a finální pravidlo: Během programu se nevažte, ani si jinak neměřte své míry.

Po 30 dnech programu se postupně zařazují obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky zpět do jídelníčku. Významným cílem Whole30 je, aby člověk rozpoznal, které složky potravy mu nedělají dobře.

Kniha It starts with food (Jídlo na prvním místě), na kterou navázaly další knihy prohlubující informace a praktické rady pro účastníky programu, může být pro jedince programovým průvodcem. Dalším užitečným zdrojem informací jsou např. oficiální webové stránky programu https://whole30.com.

Jídlo na prvním místě Whole30

Vlastní zkušenost s Whole30

Program Whole30 jsem absolvovala v roce 2015, kdy už jsem byla v zoufalé situaci se zažívacími problémy – zejména s pálením žáhy. V té době mi lékaři diagnostikovali akutní a dále chronický zánět žaludku, předepsali řadu léků a zakázali cokoli tučného, čokoládu, kávu apod. Má zdravotní situace se však i přes dodržování jejich rad neustále zhoršovala. Rozhodla jsem se proto vyzkoušet tento program. Výsledek byl pro mě neskutečný. Již za 14 dní jsem mohla medikamenty na utlumení tvorby žaludečních kyselin jíst ne v dávce 40mg a více denně, jak tomu bylo do té doby, ale např. dvakrát do týdne i při konzumaci hodně tučných potravin. Ten pocit nebolesti žaludku jsem nezažila několik let. Bylo to doslova vysvobození. Po přechodu zpět na potraviny, které jsem jedla dříve, jsem zjistila, že mi potíže způsobují potraviny obsahující lepek a kravské mléko, které jsem od té doby vyřadila ze svého jídelníčku. Nyní se cítím plná energie, jsem úplně bez jakýchkoliv medikamentů a krevní testy mám lepší než kdykoli předtím.

V mém okolí program podstoupili další 3 lidé, kteří během něj zhubli, zlepšili si vztah ke stravě jako takové, více si nyní všímají složení potravin a jeden z účastníků programu snížil konzumaci cukru o 70 %.

Z mého pohledu proto hodnotím tento program velmi kladně, což však může být individuální záležitost. Z dlouhodobého hlediska mi však nevyhovoval z důvodu sociálního omezení, nízkému příjmu sacharidů (které by jistě šly navýšit ovocem a kořenovou zeleninou) a vysokému příjmu masa a vajec. Co bych na programu určitě vyzdvihla a myslím, že by prospělo velké části populace, je zaměření se na výběr surovin a zařazení větších porcí zeleniny do jídelníčku, než je tomu v dnešní době zvykem.

Paleo stravování celkově je z mého pohledu určitě inspirativním směrem na jehož bázi se dá vybudovat kvalitní zdravý jídelníček.

Zdroje:

HARTWIG, Dallas a Melissa HARTWIG. Jídlo na prvním místě. Druhé, aktualizované vydání. Přeložil Libuše MOHELSKÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2014. Fit & food. ISBN 978-80-7555-018-7.

Pravidla programu Whole30. Nejen Paleo snadno [online]. [cit. 2018-03-06]. Dostupné z: https://paleosnadno.cz/whole-30/jak-zacit/

The Whole30 Program Rules. Whole30: Let us change your life [online]. [cit. 2018-03-06]. Dostupné z: https://whole30.com/step-two