5 tipů jak dosáhnout svých cílů v roce 2018

Snažte se si v roce 2018 svůj život více zorganizovat a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví

Často si dáváme předsevzetí právě na začátku nového roku. K 31. 12. často rekapitulujeme uplynulý rok – co nového nám přinesl a někdy i  vzal, v čem nás posunul dál, ponaučil a postupě se dostáváme k myšlenkám na to, co bychom chtěli v roce následujícím zažít, dokázat, zlepšit apod. Často si dáme různá předsevzetí, která se minimálně první týdny nebo měsíce snažíme naplnit, ale vzpomenme si třeba v červnu na to, co jsme si vlastně v lednu slíbili? Jak své cíle opravdu napňovat a cítit se tak, že jdeme tím správým směrem?

Tady je mých 5 tipů, jak své roční cíle naplnit a dostát tak svým předsevzetím.

5 tipů jak dosáhnout svých cílů

1. Dávejte si reálné cíle a ty si zapište

Nepřeceňujte se, ale ani nepodceňujte. Nastavte si cíle, které sami víte, že můžete dosáhnout a začněte je plnit pozvolna. Pro většinu z nás je to udržitelnější postup, i když najdou se i takoví, kteří mají raději racionální změnu a jdou do toho po hlavě a vše, co si předsevzali dodrží a splní. Takoví mají mou poklonu. Mně se ale z dlouhodobého hlediska osvědčilo jít na většinu cílů a změn postupně. Např. když se chcete zdravěji stravovat, tak pro Vás ze začátku určitě bude snazší zařadit ke každému jídlu hrst salátu a sladkou tyčinku na svačinu vyměnit za jablko s mandlemi. Své cíle si určitě zapište či nakreslete na papír nebo do diáře, tak se k nim můžete snadno a rychle vrátit, kdykoli, kdy si je bude chtít připomenout.

2. Stanovte si priority 

Stanovte si prioroty, ve kterých chcete svých cílů dosáhnout. Pokud si dáme hned několik cílů a k tomu ještě v různých oblastech, tak je možné, že ve šrumci všedního dne je nebudeme stíhat plnit. Zní to sice krásně, když se chceme zlepšit v angličtině, trávit denně o hodinu více času s rodinou, denně hodinu věnovat sám sobě, sportovat 3 krát týdně, vařit si doma zdravá jídla, vybudovat nově fungující tým v práci, 2 krát do týdne chodit do sauny a minimálně jednou s kamarádem na pivo a o víkendu navšítvit příbuzné, ale většinou budeme jen zbytečně zklamaní, že jsme svých četných cílů nedosáhli. Stanovte si proto např. 3 priority, kterým se opravdu budete chtít věnovat a na ty se zaměřte.

3. Organizujte

Své roční cíle rozdělte na cíle měsíční, tak aby bylo ve Vašich fyzických i psychických silách a možnostech těchto cílů dosáhnout. Zárověň by Vám plnění těchto cílů mělo dělat radost a ne Vás a potom i vaše okolí naplňování předsevzetí spíše stresovalo. Měsíční cíle si potom rozvrhněte do jednotlivých týdnů, které si budete třeba každou neděli jednotlivě plánovat a organizovat. Na takové plánování můžete využít klasický měsíční kalendář, ale existují už i chytré možnosti a kalendáře, které Vám k organizaci vašeho času a naplnění cílů pomohou. Já osobně používám např. motivační diář DOLLER, se kterým můžete svůj rok předsevzetí zahájit kdykoli a ne nutně 1. ledna 😉  Na podobném principu je založen i sebekoučovací diář Petra Casanovy z edice FirstClass.

4. Dejte si průběžný feedback

Se svým diářem buďte denně v kontaktu, občas se nám stane, že nestihneme jeden denní úkol splnit např. kvůli nějaké neočekávané události, určitě však není dobré nechávat všechny týdenní úkoly na závěr týdne. Každý týden pěkně v neděli uzavřete a připravte se na nový.  Nejlepší je v pondělí začínat s čistým stolem.

Po každém měsíc si udělejte chůzku „sám se sebou“ – např. ve své oblíbené kavárně nebo jinde na místě, kde Vás nebude nikdo rušit a které je pro Vás příjemné. Tam si objektivně shrňte, co se Vám povedlo, co naopak ne, co byste chtěli zlepšit a zda jdete cestou, pro kterou jste se rozhodli a jestli Vás naplňuje. Není nic špatného na tom, cestu i své cíle trošku pozměnit, když cítíte, že to tak má být. Naskytne se Vám třeba nová příležitost, o které jste začátkem roku nevěděli nebo zastihne nějaká neočekávaná událost, kterou jste nemohli předpokládat.. Po čtvrtletí si zase sedněte nebo lehněte 🙂 a zhodnoťte, zda stále jdete svým správým směrem. Po půl roce zjistěte, co Vám z Vašich cílů ještě zbývá dosáhnout a zaměřte se na to.  Čtvrt roku před koncem roku už byste měli s napněním cílů finišovat, dotahovat je.

5. Udělejte si roční shrnutí

Na konci roku je vždy čas na zamyšlení a vyhodnocení. Shrňte si uplynulý rok, zaměřte se zejména na to, jaká pozitiva Vám přinesl, v čem Vás obohatil a co nového jste měli možnost zažít. Z nevydařených situací se poučte a negativní události vezměte jako to, co Vás mělo udělat silnější osobností. Vyhodnoťte své cíle, pochvalte se za dosažené úspěchy a pokud se Vám něco nepodařilo splnit na 100 %, nekritizujte se za to. Snažte se spíše zamyslet na důvodem, proč tomu tak bylo. Jestli byl Váš cíl příliš vysoký, nebo jste neudělali vše proto, abyste ho dosáhli, nebo pro Vás nebyl až takovou prioritou. Poučte se z toho a s hlavou vzhůru se pusťte do nového roku plného nových cílů a snů 🙂